e 
_PEWNA STRONA INTERNETU_
LuxDei.StudiumSacrum to PEWNA STRONA INTERNETU na LuxDei.pl

Jesteś tutaj:  LuxDei Meandry wiedzy naukowej

Meandry wiedzy naukowej

Jak współczesna nauka zgłębia sekrety natury?
Platon czy Arystoteles

"Każdy człowiek rodzi się platończykiem albo arystotelikiem" [ 1 ] [].
Samuel Taylor Coleridge,
poeta
Samuel T. Coleridge (1772-1834)
"Podstawą myślenia matematycznego i logicznego jest autorefleksja, intelektualna introspekcja. Rozumowanie logiczne stanowi narzędzie porozumiewania się z innymi".
"Zawsze wierzyłem w liczby, w równania i logikę prowadzące do przyczyny. Po tylu latach poszukiwań pytam: czym naprawdę jest logika? Co stanowi przyczynę? Poszukiwania wiodły mnie przez świat fizyczny, metafizyczny, urojony i z powrotem. I dokonałem największego ze wszystkich odkrycia. To najważniejsze odkrycie mego życia: tylko w niezbadanych równaniach Miłości można znaleźć wszelkie logiczne przyczyny. Jestem tu dziś jedynie dzięki Tobie. Jesteś Przyczyną, dla której istnieję. Jesteś dla mnie Przyczyną wszystkiego. Dziękuję".
John Forbes Nash,
amerykański matematyk i ekonomista, noblista (1994)
John F. Nash (1928-2015)
"Platon i Arystoteles to dwaj ojcowie zachodniego świata. Platona (~428 ... ~348 p.n.e.) uznaje się za ojca religii i filozofii, a Arystotelesa (384-322 p.n.e.) za twórcę nauki. Arystoteles był uczniem Platona, lecz nie zgadzał się z wieloma tezami swojego mistrza. Zakwestionował mianowicie twierdzenie Platona o istnieniu świata duchowego poza światem ziemskim, świata nieskończenie bardziej realnego, na którym opiera się wszystko, czego doświadczamy w tym świecie.
Platon nie tylko wierzył w istnienie takiego większego świata. Czuł jego obecność w głębi siebie. Był mistykiem i podobnie jak wielu mistyków przed nim i po nim uprzytomnił sobie, że jego świadomość, jego wewnętrzne ja, jest ściśle powiązana ze światem ducha. Używając współczesnej terminologii, można by powiedzieć, że był do niego podłączony. Płynął w nim niebiański nektar.
Umysł Arystotelesa działał inaczej. W odróżnieniu od Platona nie odczuwał on bezpośredniego połączenia z żywym światem ducha. Dla Arystotelesa platoński świat form — transziemskich, ponadfizycznych struktur, które, zdaniem Platona, znajdowały swoje niewyraźne odbicia w postaci wszystkich przedmiotów obecnych w naszym świecie — był jedynie wymysłem. Gdzie dowody istnienia tych magicznych bytów i gdzie świat ducha, do którego rzekomo należały? Dla obu filozofów świat stanowi żywe, przeniknięte cudowną inteligencją miejsce. Ale dla Arystotelesa źródło tej inteligencji i porządku nie tkwiło w jakimś nieznanym, odległym świecie, lecz znajdowało się tutaj, na naszych oczach.
Chociaż Platon i Arystoteles często się z sobą nie zgadzali, w wielu kwestiach mieli zbliżone opinie. Do najważniejszych zbieżnych punktów ich wizji zaliczała się koncepcja czegoś, co można nazwać racjonalnością świata, czyli stwierdzenie, że życie można zrozumieć. Nowożytne słowo "logika" wywodzi się od greckiego słowa "logos", które dotarło do nas w dużej mierze za pośrednictwem chrześcijaństwa, gdzie używa się go do określania istoty Chrystusa jako objawionego Słowa Bożego. W czasach Platona i Arystotelesa oznaczało żywą inteligencję działającą w świecie fizycznym oraz w umyśle człowieka. To właśnie logos umożliwiał ludziom rozumienie porządku rządzącego światem, gdyż — i tu znów Platon i Arystoteles są zgodni — stanowimy jego nieodłączną część. Geometria, arytmetyka, logika, retoryka, muzyka — wszystkie te dyscypliny oraz wiele innych, pod które podwaliny położyli ci wielcy filozofowie, istnieją dlatego, że ludzie są zbudowani tak, by móc zrozumieć świat, w którym żyją" [ 2 ] [].

Jeśli interesujesz się zdobyczami współczesnej nauki, szukasz nietrywialnych odpowiedzi na różne pytania, chcesz lepiej poznać i zrozumieć (nie)zwykłe zjawiska występujące wokół nas, zagłębić się w problematykę z pogranicza materii i ducha, a nade wszystko pragniesz zbliżać się do prawdy — poniższe propozycje tematyczne są dla ciebie. Niech posłużą ci jako dobry zaczyn dla twoich własnych (interdyscyplinarnych) poszukiwań, wyborów i decyzji — oczywiście niezależnie od tego czy czujesz się platończykiem czy arystotelikiem.
Polecane wątki popularnonaukowe
A oto nasze kolekcje filmowe ilustrujące dokonania kina fabularnego i dokumentalnego w zakresie poszukiwań odpowiedzi na pytania dotyczące: szeroko rozumianego sensu życia oraz zagadek z przeszłości...
Wspólną cechą anonsowanych poniżej filmów jest to, że dają widzowi do myślenia...
Polecane obrazy z naszej kolekcji filmów fabularnych 
Kod Genesis
LuxDei.pl
Zarys fabuły: Młodzi studenci szukają potwierdzenia, że informacje z Księgi Rodzaju nie stoją w sprzeczności z prawdami dowiedzionymi naukowo.
Kwestia wiary
LuxDei.pl
Zarys fabuły: Ojciec jednej ze studentek (wbrew woli córki) wdaje się w merytoryczny spór światopoglądowy z ogólnie bardzo lubianym profesorem — wykładowcą biologii. Naukowiec zaprasza swojego oponenta do publicznej debaty pt.: "Ewolucjonizm kontra kreacjonizm". W trakcie wymiany argumentów "za i przeciw", gdy wydaje się, że doniosła rola inteligentnego Projektanta-Stwórcy zostanie naukowo zanegowana i odrzucona, do dyskusji włącza się niespodziewany adwersarz. Jego poglądy uznające Boga, pokorna postawa oraz godna najwyższej pochwały kultura osobista zadziwiająco zmienia układ sił w dyskusji i wpływa na dalszy bieg wydarzeń.
Bóg nie umarł
LuxDei.pl
Zarys fabuły: Josh rozpoczyna studia na jednej z amerykańskich uczelni. Na pierwszym semestrze wybieraa zajęcia z filozofii prowadzone przez fanatycznego ateistę — profesora Radissona. Wykładowca już na pierwszych zajęciach każe studentom napisać na kartce słynne zdanie Friedricha Nietzschego: «Bóg umarł», i złożyć pod nim podpis. Ci, którzy tego nie zrobią mogą zrezygnować z zajęć lub udowodnić, że Nietzsche się mylił. Z całej grupy pierwszorocznych studentów wyzwanie podejmuje tylko Josh. Ma czas do końca semestru, by przekonać słynnego wykładowcę i resztę studentów, że Bóg jednak istnieje. Rozpoczyna się pasjonujący "proces sądowy", który elektryzuje całą uczelnianą społeczność i sprawia, że odmienia się życie wielu osób i to radykalnie.
Spotkanie
LuxDei.pl
Zarys fabuły: Pięć całkowicie obcych sobie osób z powodu zamkniętej drogi zatrzymuje się w przydrożnej jadłodajni "Ostatnia Szansa". W tę burzową noc poznają tajemniczego właściciela, który zdaje się wiedzieć o nich wszystko. Sam siebie nazywa Jezusem.

I stanie się światło
LuxDei.pl
Zarys fabuły: Doktor Harkens jest pisarzem i ateistą. Jednak wiele może zmienić się po wypadku, gdy Sol przeżyje śmierć kliniczną. Czy bohater zachowa swoje ateistyczne przekonania? Jakie konsekwencje pociągnie za sobą jego decyzja?

Czy naprawdę wierzysz?
LuxDei.pl
Zarys fabuły: Dwanaście osób, często wbrew głoszonym przekonaniom, odkrywa moc Chrystusowego krzyża.

Zaczerpnięte z filmu: Nie jestem pewien czy kiedyś któreś z nas dostrzeże pełny obraz wydarzeń z Bożej perspektywy. Jesteśmy jak dzieci siedzące na podłodze i gapiące się na lewą stronę tkanego gobelinu. Czasem wygląda on brzydko, kolory są wymieszane, a wzór bez sensu. Ale pewnego dnia nie będziemy już siedzieć na podłodze. Przejdziemy na drugą stronę i geniusz Bożego rękodzieła stanie się dla nas jasny, a w centrum wszystkiego ujrzymy krzyż.
Na ogromnym gobelinie dostrzeżemy jedną, wyjątkową nić, jedyną w swoim rodzaju i barwie. Będzie to nasze życie — jedna nić, bez której całość byłaby niekompletna.
Nie mogę się doczekać, aż ujrzę to Boże arcydzieło.


Polecane filmy dokumentalne 
POE-Exodus
LuxDei.pl
Trwa debata nad wiarygodnością Biblii. Większość współczesnych archeologów doszła do wniosku, że nie ma dowodów na to, że Exodus Izraelitów z Egiptu kiedykolwiek się wydarzył. Filmowiec Timothy Mahoney staje w obliczu kryzysu wiary: czy to fundamentalne wydarzenie Biblii jest tylko mitem? Rozpoczyna więc 12-letnią podróż dookoła świata w poszukiwaniu odpowiedzi.
Projekt pt. «Patterns Of Evidence: Exodus» to wnikliwe studium dokumentalne nad tajemnicą tej jedynej w swoim rodzaju starożytnej sagi, połączone z naukowym badaniem Księgi Wyjścia, w celu odkrycia zestawu niesamowitych dowodów pasujących do biblijnego opisu, który może rzucić wyzwanie naszemu tradycyjnemu rozumieniu historii. Dokument zawiera wspaniałe animacje, narrację Kevina Sorbo (znanego z takich produkcji jak "Bóg nie umarł" oraz "Herkules: Legendarna podróż"), wywiady z czołowymi archeologami takimi jak: Israel Finkelstein, Kent Weeks czy David Rohl, a także gościnnie z Benjaminem Netanjahu i Szimonem Peresem.
Czy na podstawie tego filmu współcześni egiptolodzy dojdą do wniosku, że większość podręczników z dziedziny archeologii należy napisać od nowa?
Tajemnice Piramid
LuxDei.pl
"Myślałam — mówi Patrice Pooyard w czołówce swojego filmu dokumentalnego — że o piramidzie Heopsa wiemy już wszystko. Zauważyłam jednak pewne nieścisłości ignorowane przez egiptologów. Postanowiłam więc przyjrzeć się jej z bliska. Chciałam jedynie zrozumieć jak powstała. To, czego się dowiedziałam, przeszło moje najśmielsze oczekiwania".

Dlaczego film ten jest wart obejrzenia? Właśnie dlatego, że fakty, które wydobywa na światło dzienne przerastają najśmielsze wyobrażenia widzów. Jest jak zaginiony rozdział historii naszych pracywilizacji. Poza tym to niezwykła wyprawa w poszukiwaniu skarbów wiedzy naukowej i technologicznej naszych praprzodków. Jeśli jesteś gotów — drogi Internauto — zmienić (poprzez rozwinięcie) swoje przekonania dotyczące wiedzy o przeszłości, to zapraszam na interesujący film.
Analizując fakty, wyruszmy zatem do niezwykłych starożytnych miejsc, aby poznać nie tylko tajemnicę piramidy Heopsa. Tym samym staniemy się świadkami przełomowego odkrycia. Być może dla wielu okaże się ono zbyt kontrowersyjne. Wielu jednak napewno pozytywnie zmieni swój sposób pojmowania świata materialnego. Polecam film, który intryguje i daje do myślenia, film pt.: "Tajemnice Piramid. Odkrycie, które zmieni świat" (oryg. ang.: "The Revelation of the Pyramids. The Investigation that changes the World").
Istnienie Boga
LuxDei.pl
Twórcy dokumentu wyprodukowanego dla TV (a więc na potrzeby przekazu masowego) sprawdzają, czy wiara i nauka mogą uzupełniać się w badaniach dotyczących istnienia Boga. Śledzą najnowsze osiągnięcia naukowców, którzy kwestie religijne rozpatrują m.in. z perspektywy badań kosmosu i zakamarków ludzkiego mózgu, na poziomie cząstek elementarnych i łańcucha DNA człowieka, a także w źródłach historycznych. Odwiedzają na całym świecie miejsca opisane w Biblii i analizują istotne dla współczesnych badaczy wydarzenia biblijne. W filmie swoimi doświadczeniami dzielą się również naukowcy, którzy odczuli działanie Boga we własnym życiu.
A oto nasza ilustracja muzyczna (i skojarzona z nią Galeria «Licentia poetica. LuxDei.pl») tych rzeczywistości, które przeciwstawiają sobie współcześni platończycy i arystotelicy...
☙❤❧

♫ "Zegarmistrz światła" ♫ A kiedy przyjdzie także po mnie,
Zegarmistrz Światła purpurowy,
by mi zabełtać błękit w głowie,
To będę jasny i gotowy.
Spłyną przeze mnie dni na przestrzał,
Zgasną podłogi i powietrza,
Na wszystko jeszcze raz popatrzę,

I pójdę, nie wiem gdzie — na zawsze.

Muz.: Tadeusz Woźniak
Sł.: Bogdan Chorążuk
Wyk.: Tadeusz Woźniak i Zespół Alibabki
Wyd.: debiutancki longplay pt. «Tadeusz Woźniak» (czasem nazywany "Zegarmistrz światła")
Polskie Nagrania Muza, 1972
Źródło MP3

☙❤❧


♫ "Obracam w palcach złoty pieniądz" ♫ Nad fioletowo-słoną rzeką
Rozpinam purpurowy most
Powietrze eksploduje tęczą
I dźwięczą ostrza srebrnych kos
Z ciemności dzieci do mnie biegną
Wabi je gitar słodki dźwięk
Obracam w palcach złoty pieniądz
I pokazuję czołgom cel
Wchodzę bezbronnie rozebrany
Do klatki w której tygrys śpi
Na ścianach jarzą się ekrany
I widzę o czym bestia śni
Oto mój krzyk i strach przed śmiercią
Przecina błysk tygrysich kłów
Obracam w palcach złoty pieniądz
Kopniakiem budząc go ze snu
Wiążę jedwabne sznurowadła
I diamentowy wkładam frak
Te krwią znaczone prześcieradła
Na naszej hańby wieszam znak
Niechże wam szybko wiosny lecą
Moja prześliczna bando hien
Obracam w palcach złoty pieniądz
I przeraźliwie nudzę się

Muz.: Zbigniew Hołdys
Sł.: Bogdan Olewicz
Wyk.: Zespół Perfect
Wyd.: debiutancki album «Perfect»
Polskie Nagrania Muza, 1981
Źródło MP3

[mr]: 01-12-2014; październik 2019

☙❤❧


Cogito ergo credo

"Wszechświat jest mały w porównaniu z myślą, a ta z kolei nie może równać się z Miłością".
Blaise Pascal
Blaise Pascal (1623-1662)
"Im więcej dowiadujemy się o naszym wszechświecie, tym bardziej hipoteza głosząca, że istnieje jakiś Bóg-Stworzyciel, który przeznaczył wszechświat do pewnego celu, zyskuje wiarygodność jako najlepsze wyjaśnienie, dlaczego tutaj jesteśmy" [ 3 ] [].
John Lennox
matematyk, filozof nauki, apologeta chrześcijański,
profesor matematyki na Uniwersytecie w Oxfordzie
John Lennox (1943)
"Nauka bez religii jest ułomna, religia bez nauki jest ślepa".
Albert Einstein
Albert Einstein (1879-1955)
"Głupi z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga; z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła, nie poznali Twórcy, lecz ogień, wiatr, powietrze chyże, gwiazdy dokoła, rwącą wodę lub światła niebieskie uznali za bóstwa, które rządzą światem.
Jeśli urzeczeni ich pięknem wzięli je za bóstwa — winni byli poznać, o ile wspanialszy jest ich Władca, stworzył je bowiem Twórca piękności; a jeśli ich moc i działanie wprawiły ich w podziw — winni byli z nich poznać, o ile jest potężniejszy Ten, kto je uczynił. Bo z wielkości i piękna stworzeń poznaje się przez podobieństwo ich Sprawcę.
Ci jednak na małą zasługują naganę, bo wprawdzie i oni błądzą, ale Boga szukają i pragną Go znaleźć. Obracając się bowiem wśród Jego dzieł, badają, i ulegają pozorom, bo piękne to, na co patrzą. Ale im także nie można wybaczyć: jeśli się bowiem zdobyli na tyle wiedzy, by móc ogarnąć wszechświat – jakże nie znaleźli rychlej jego Władcy?"
BT, Mdr 13:1-9
"Jakże godne ukochania są wszystkie Jego dzieła, i zaledwie iskierką są te, które poznajemy".
BT, Syr 42:22
Biblia Tysiąclecia
LuxDei.pl

Tak, właśnie tak: Myślę, więc wierzę. A swoje samodzielne myślenie opieram na lekturze książek, które (jak mniemam) wpadają mi w ręce nie całkiem przypadkowo i wyraźnie kształtują mój osobisty punkt widzenia oraz rozumienie otaczającego (wszech)świata.

cuda
LuxDei.pl
Oto podczas tegorocznego urlopu spędzanego na czymś w rodzaju rodzinnej pielgrzymki samochodowej, na której głównymi punktami były: Kraków-Łagiewniki, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska i Jasna Góra w Częstochowie, kupiłem książkę (jak się później okazało mojego równolatka) Erica Metaxasa pt. "Cuda. Czym są, dlaczego się zdarzają i jak mogą zmienić twoje życie". Czytając, a właściwie pochłaniając jej treść, odczuwałem ogromną satysfakcję z faktu, że gdzieś istnieje ktoś podobny do mnie pod względem sposobu myślenia, rozumienia fundamentalnych dla współczesnej nauki kwestii, ktoś o podobnej wrażliwości i duchowości. Bo jak nie odczuwać satysfakcji, gdy czyta się wręcz wspaniałe fragmenty, np. z następujących podrozdziałów:

  «CZY RACJONALNA OSOBA MOŻE WIERZYĆ W CUDA?»    
  «JAKI SENS KRYJE SIĘ ZA CUDAMI?»    
  «A MOŻE SAMA NAUKA WSKAZUJE POZA NAUKĘ?»    
  «ŻYCIE NA PLANECIE ZIEMIA»    
  «JAK CUDA MOGĄ ZMIENIĆ TWOJE ŻYCIE?»    

To jest nie tylko kreujące wyższe poziomy racjonalności, ale i upewniające co do słuszności posiadanych poglądów (jeśli nie w najdrobniejszych detalach, to przynajmniej w istotnym, nietrywialnym zarysie).

☙❤❧


Mądrość ponadnaukowa [ * ]

"Niechaj się nikt nie łudzi. Jeśli ktoś spośród was mniema, że jest mądry na tym świecie, niech się stanie głupim, by posiadł mądrość. Mądrość bowiem tego świata jest głupstwem u Boga. Zresztą jest napisane: »On udaremnia zamysły przebiegłych« lub także: »Wie Pan, że próżne są zamysły mędrców«".
BT, 1 Kor 3:18-19
"... wszyscy posiadamy «wiedzę». Lecz «wiedza» wbija w pychę, miłość zaś buduje. Gdy ktoś mniema, że coś «wie», to jeszcze nie wie, jak wiedzieć należy. Jeżeli zaś ktoś miłuje Boga, ten jest również uznany przez Boga".
BT, 1 Kor 8:1b
"Jeśli zaś komuś z was brakuje mądrości, niech prosi o nią Boga, który daje wszystkim chętnie i nie wymawiając; a na pewno ją otrzyma. Niech zaś prosi z wiarą, a nie wątpi o niczym! Kto bowiem żywi wątpliwości, podobny jest do fali morskiej wzbudzonej wiatrem i miotanej to tu, to tam. Człowiek ten niech nie myśli, że otrzyma cokolwiek od Pana, bo jest mężem chwiejnym, niestałym we wszystkich swych drogach".
BT, Jk 1:5-8
Biblia Tysiąclecia
LuxDei.pl
"Największa wielkość to jest — miłować Boga, prawdziwa wielkość jest w miłości Bożej, prawdziwa mądrość jest — miłować Boga. Wszystko, co jest wielkie i piękne — w Bogu jest; poza Bogiem nie ma piękna ani wielkości. O mędrcy świata i umysły wielkie — poznajcie, że prawdziwa wielkość jest w miłowaniu Boga".
Dz. 990
"O Panie najdobrotliwszy, jakżeś miłosierny, że sądzisz każdego według jego sumienia i poznania, a nie według gadań ludzkich. Duch mój coraz więcej zachwyca się i karmi mądrością Twoją, którą coraz głębiej poznaję, i tu jeszcze jaśniej mi się odsłania ogrom Twego miłosierdzia. O mój Jezu, to wszystko poznanie taki sprawia skutek w mej duszy, że zamieniam się w żar miłości ku Tobie, Boże mój".
Dz. 1456
św. s. Faustyna

"Cóż ci z tego, że poznałeś wszystkie traktaty wiedzy, gdy nie poznasz traktatu twego zbawienia? O, iluż nieuczonych zbawi się i iluż wykształconych pójdzie na potępienie!
Staraj się ciągle umacniać twoje powołaniei twój wybór. Z bojaźnią i z drżeniem zabiegaj o swoje zbawienie, gdyż nie ma takiej gwarancji, która mogłaby ci je zapewnić (por. Flp 2,12).
W żadnym stanie życia, choćbyś nie wiem jak był święty, nie znajdziesz pewności. Aniołowie upadli mieszkali w niebie, a Judasz żył razem z Apostołami i przebywał często z samym Synem Bożym. Nie ma tak ścisłej klauzury, aby była niedostępna dla szatana, ani tak ukrytej pustyni, aby nie potrafił on jej odnaleźć".
Mądrość Ewangelii. Ku odnowie życia w Duchu Świętym:
Część I: Droga nawrócenia: 4. Twoje zbawienie (s. 20)

"Nie przedkładaj twojej rozległej wiedzy nad szczęście ludzi prostych, gdyż i tak pozostaniesz uczonym nieszczęśliwym".
Mądrość Ewangelii. Ku odnowie życia w Duchu Świętym:
Część II: Droga doskonałości: 45. Szczęście, radość i smutek (s. 87)

"Nie nadymaj się pychą z powodu twej wiedzy i nie chciej być uczonym zuchwałym. Jeśli nie będziesz pokornym, sława twej wiedzy zaślepi oko twej wiary".
Mądrość Ewangelii. Ku odnowie życia w Duchu Świętym:
Część II: Droga doskonałości: 53. Nie zaniedbuj pokory serca (s. 98)

"Jeśli studium ludzkiej mądrości oddala cię od woli Bożej i od poznania twej nicości, zrodzi się w tobie zarozumiałość i pycha. Wobec nieskończonej mądrości Boga więcej znaczy jeden akt pokory niż cała wiedza świata. Jeśli dziękując Bogu nie będziesz miał odwagi nawet oczu podnieść, jak celnik (por. Łk 18,13), twoje pokorne milczenie będzie Mu bardziej miłe niż najbardziej wykwintne słowa".
Mądrość Ewangelii. Ku odnowie życia w Duchu Świętym:
Część II: Droga doskonałości: 55. Pokora i zażyłość z Bogiem (s. 102)

"Jeśli gorąco pragniesz oglądać oblicze Boga, nie szukaj go na próżnym firmamencie twego umysłu, ale w miłości bliźniego".
Mądrość Ewangelii. Ku odnowie życia w Duchu Świętym:
Część II: Droga doskonałości: 62. Miłość bliźniego (s. 115)

"Jeśli będziesz posiadał więcej wiedzy niż miłości, będziesz musiał zdać rachunek przed Bogiem z tego, jak wykorzystałeś swoją wiedzę i otrzymane talenty. Twoje talenty są darem Bożym, który powinieneś oddać na posługę bliźnim".
Mądrość Ewangelii. Ku odnowie życia w Duchu Świętym:
Część II: Droga doskonałości: 65. Trzy Boskie Osoby bodźcem do miłości (s. 122)

"Wiedza, gdy jest złączona z pokorą, jest wielką pomocą na drodze modlitwy".
Mądrość Ewangelii. Ku odnowie życia w Duchu Świętym:
Część III: Życie wewnętrzne i zjednoczenie z Bogiem: 97. Dar modlitwy i pokora (s. 179)

"Oby ci się nie przydarzyło to nieszczęście, że posiadasz więcej wiedzy niż miłości".
Mądrość Ewangelii. Ku odnowie życia w Duchu Świętym:
Część III: Życie wewnętrzne i zjednoczenie z Bogiem: 114. Wzniosła poezja dawania (s. 207)

"Jeśli chcesz dojść do kontemplacji, nie przykładaj wagi do bogactwa twej wiedzy czy twej inteligencji; odłóż na bok subtelne rozumowania twej wiedzy, aby tylko Bóg był głównym jej architektem, będąc przekonanym, że bez Niego nic nie możesz uczynić (por. J 15,5). Do kontemplacji dojdziesz nie poprzez naukę, ale dzięki łasce.
To nie obfitość wiedzy nasyca duszę, ale odczuwanie i smakowanie spraw wewnętrznych".
Mądrość Ewangelii. Ku odnowie życia w Duchu Świętym:
Część III: Życie wewnętrzne i zjednoczenie z Bogiem: 136. Ubogacaj ducha twej kontemplacji (s. 247)

"Oby Bóg pozwolił, aby twoja inteligencja, wyjaśniając ciemności rozumu, nie zatraciła światła pokory".
Mądrość Ewangelii. Ku odnowie życia w Duchu Świętym:
Część III: Życie wewnętrzne i zjednoczenie z Bogiem: 147. Zalety i cnoty głosiciela Ewangelii (s. 269)

"Będziesz obcował z Bogiem bardziej przez swoją miłość niż przez myśl. To miłość, bardziej niż wiedza, może cię zbliżyć do Boga w tym życiu. Twoje życie powinno być w istocie miłością ku Bogu i ludziom. Jest to dla ciebie możliwe, ponieważ Bóg wlał w twoją duszę iskierkę swej nieskończonej miłości".
Mądrość Ewangelii. Ku odnowie życia w Duchu Świętym:
Część IV: Ku szczytom Bożej miłości: 187. Kochaj Boga całym swym sercem (s. 345)

Mądrość Ewangelii. Ku odnowie życia w Duchu Świętym
"Kim jesteś, dokąd zmierzasz, jaki twój koniec? Jaki sens ma twoje życie i twoja śmierć? Jakie znaczenie mają te wszystkie dni, które giną w otchłani nicości; to życie, które przemija jak chmury na niebie, nie pozostawiając żadnego śladu; twoja wrodzona tęsknota za nieśmiertelnością? Czy jest coś bardziej osobistego niż sens twojego życia?
Świat czyni wokół ciebie wiele hałasu, abyś nie miał czasu zastanowić się nad podstawowymi problemami twego istnienia.
Zbyt często denerwujesz się i zabiegasz o wiele rzeczy, chociaż tylko jedna jest konieczna. Święci umieli wybrać najlepszą cząstkę (por. Łk 10:42).
Dlaczego biegniesz, dlaczego ciągle się spieszysz? Zatrzymaj się i pomyśl o wieczności. Niedługo będziesz musiał zatrzymać się na zawsze. Jesteś ukierunkowany na wieczność i nie wiesz dokąd zmierzasz?
Jakże niewielu jest ludzi, którzy nie pogubili się po drodze! To wielka mądrość, jeśli człowiek pamięta o swym celu, dla którego został stworzony i ku któremu kieruje swoje życie.
Nie sądź, że liczne przyjemności wypełnią twoje życie. W samotności, stając sam na sam wobec siebie, odczujesz pustkę serca.
Jeśli pragniesz nadać sens twojemu życiu, patrz naprzód, na cel, do którego zostałeś stworzony. Jaki sens miałaby podróż, gdybyś nie dostrzegał mety?
Spójrz z boku na życie, które ucieka, aby ocenić je z mądrością i nie dać się przez nie opanować.
Tylko wierząc w Boga znajdziesz rozwiązanie najważniejszych problemów twego istnienia, a przede wszystkim sens życia. Niewierzący nie może dać rozumnej i przekonywującej odpowiedzi na problemy życiowe. Tajemnica istnienia Boga przewyższa nasz rozum, ale mu się nie sprzeciwia. Albi przyjmujesz tajemnicę, albo popadasz w absurd.
Nie sądź, że twoje życie nic nie znaczy. Bóg jest dla ciebie ojcem, a życie syna nigdy nie może być bezużyteczne dla ojca.
Życie syna Bożego zaczyna się na ziemi w wierze i w miłości, aby osiągnąć szczyt w niebie, gdzie będziesz podobny do Boga, gdyż będziesz Go oglądał tak, jak oglądają Go aniołowie (1J 3:2).
Żyjesz na ziemi tylko raz i być może twoje przez nią przejście jest nierozumne. Kochaj Boga i twego bliźniego, zapomnij o sobie na rzecz innych, a twoje przejście będą błogosławić i Bóg i ludzie" [ * ].
"Życie człowieka podobne jest do kwiatu polnego, który rankiem zakwita, a wieczorem więdnie i usycha (por. Ps 90,5-6). Człowiek rodzi się, żyje i umiera. Jego przeznaczeniem jest wieczność. Jego życie jest tak krótkie, że wydaje się być snem.
«Człowiek jest podobny do tchnienia wiatru, dni jego jak cień mijają» (Ps 144,4).
Głupim jest ten, kto nie ukierunkowuje swego życia na własne przeznaczenie i żyje, jakby nie miał umrzeć, jak gdyby miał na zawsze pozostać na ziemi.
Stawiasz sobie w życiu tyle problemów, a może zaniedbujesz myśl o prawdziwym twym problemie, o swym przeznaczeniu. Pośród wszystkich oczarowań i rozrywek życia stajesz sam wobec swego przeznaczenia. Nie zostałeś stworzony dla doczesności, ale do wieczności. Jesteś przeznaczony do udziału w niezmienności i wieczności Boga. Obecny czas ma za zadanie przygotować cię do wieczności.
Kiedy Bóg powołał cię do bytu na swój obraz i podobieństwo (por. Rdz 1,26-27), zasiał w twej duszy gorące pragnienie nieskończoności i wieczności. Skoro jesteś zdolny przyjąć Boga, dlaczego przywiązujesz się do rzeczy przemijających?
Poznaj swoje przeznaczenie. Bóg obiecał ci szczęśliwe życie bez końca wraz z aniołami, niezniszczalne dziedzictwo, chwałę wieczną, urok swego oblicza, święte mieszkanie w niebie, a po zmartwychwstaniu koniec obawy przed śmiercią.
Kiedy osiągniesz te obietnice, zdobędziesz cel, do którego zostałeś stworzony, pogrążysz się w najwyższym dobru, jakim jest Bóg, posiądziesz wiedzę, jaką On posiada, będziesz kochał to, co On kocha i cieszył się tym, czym On się cieszy. Twoje serce napełni się szczęściem, nie będziesz niczego więcej pragnął ani niczego potrzebował. W ten sposób zagubisz się w wieczności. Twoje życie jest jak woda strumienia, która znajduje odpoczynek jedynie w morzu wiecznej szczęśliwości.
Wieczność jest jedynym problemem rzeczywiście twoim, gdyż nie utracisz jej nigdy, ale posiądziesz ją na zawsze.
Jakże krótkotrwała jest radość, jaką człowiek stara się wynieść z wydarzeń i rzeczy! Jest jedynie bladym obrazem tej chwały, która nie będzie miała zachodu. Wszystko to, co ci przynosi radość na ziemi, jest cieniem, rzeczywistość jest w niebie.
Radość, jakiej doświadczasz, gdy Bóg dopuszcza cię nieco do swej tajemnicy, jest jedynie małą kropelką, jaka spada z tego przepełnionego potoku rozkoszy, który ci przygotowuje w niebie. Kiedy z dnia na dzień dostrzegasz rozpad twojego ciała, będącego twym mieszkaniem na ziemi, wiedz, że otrzymasz wieczne mieszkanie (por. Łk 16,9).
Na ziemi miotasz się w malutkiej kropelce wody, w niebie natomiast wejdziesz w ocean życia Bożego. Jakże jesteś szczęśliwy, jeśli już teraz będziesz starał się żyć w oceanie tego życia! Myśl o twym wiecznym przeznaczeniu będzie ci wielką pociechą w trudnościach" [ * ].
"Wiedz, że chociaż ziemia jest piękna, jest tylko wygnaniem. Twoja ojczyzna jest w niebie.
Przechodź przez to wygnanie, dotykając tylko ziemi, z sercem i wzrokiem zwróconym ku ojczyźnie. Nie daj się rozproszyć ziemskim sprawom. Życie podobne jest do podróży do niebieskiej ojczyzny. Mimo to w czasie tej podróży tak mało myślimy o mecie.
Przyszedłeś na ten świat, aby zyskać sobie niebo. Jakże byłbyś nierozsądny, gdybyś żył na ziemi tak, jak gdybyś miał tu pozostać na zawsze. Wspomnij na słowa, jakie Pan powiedział do bogacza, który sądził, że będzie szczęśliwy, mając dobra ziemskie: «Głupcze, jeszcze tej nocy zażądają twojej duszy od ciebie. Komu więc przypadnie to, coś przygotował?» (Łk 12,20).
Jeśli żyjesz pogrążony w rzeczach ziemskich tak, jak gdybyś miał ich nigdy nie opuścić, jesteś całkowicie wyrwany z rzeczywistości. Miej zawsze na uwadze, że twoje życie jest krótką przeprawą, i że jesteś po prostu zawładnięty rzeczami ziemskimi. Z miłości zrezygnuj z tych rzeczy, abyś nie musiał być oderwany od nich siłą.
Świat nie jest celem samym w sobie, jest tylko poczekalnią. Oczekuj, aby spełniła się błogosławiona nadzieja i by nadszedł twój Pan, Jezus Chrystus (por. Tt 2,13).
O, jakże mądrzy byli święci! Żyli w ciągłym oczekiwaniu na wezwanie Boże. Pragnęli wyzwolić się z tego marnego wygnania, by posiąść Boga.
Jeśli twym skarbem będzie niebo, tam będzie twoje serce (por. Mt 6,21) i będziesz żył, oczekując na wezwanie Pana. Taka jest rzeczywistość życia. Szczęśliwy jesteś, jeśli będziesz starał sieje tak przeżyć!" [ * ].
"Nie ubiegaj się o rzeczy, które przerastają twoje siły (por. Syr 3,22). Bój się przesądów. Nieuk jest zabobonny, prawdziwy mędrzec — pokorny.
Zatroszcz się raczej o to, by być, aniżeli by czynić lub mieć. Jeśli będziesz działał bez troski o to, by być, wyczerpiesz się i zubożejesz.
Miej w głębokiej nienawiści obłudę. Jest ona hołdem, jaki wada składa cnocie.
Nie bądź zbyt pochopny w twych sądach, nie kontrolując spokojnie tego, co mówisz. Powiedziałeś coś z tego o kimś? Nic na tym nie zyskałeś, tylko szkodę wyrządziłeś sobie.
Nie miej w nienawiści nikogo. Nienawiść niszczy, miłość buduje; «nienawiść prowadzi do kłótni, wszelką przewinę zakrywa miłość» (Prz 10,12). «Lepsza potrawa z jarzyn [przygotowana] z miłością, niż tłusty wół z nienawiścią» (Prz 15,17).
Nałóż wędzidło twemu instynktowi zemsty, jeśli nie chcesz postępować w sposób nierozsądny. Gdybyś częściej zastanawiał się nad twym przeznaczeniem, stałbyś się lepszy. Jesteśmy tu pielgrzymami, towarzyszami z tego samego zespołu linowego we wspinaczce do nieba.
Przepędź z twego ducha gwałtowność. Jest bronią tych, którzy nie mają żadnego celu. Nie działaj w porywie gniewu. Pasja zaślepia rozum. Żydzi odrzucili najświętszego człowieka, aby wybrać przestępcę.
Nie ma nic tak ważnego, abyś musiał zejść z orbity człowieka wolnego i inteligentnego.
Gdy zapala się przeciw tobie gniew, wycisz się, gdyż spokój łagodzi nawet największe obrazy. Nie zwalczaj zła złem, gdyż najbardziej nieszczęśliwym z tej niegodziwej walki wychodzi zwycięzca.
Gwałtu nie zwycięża się gwałtem, ale łagodnością. Kto krzyczy, staje po stronie krzywdy, jeśli nawet ma rację.
Strzeż się, aby próżność i pycha nie naraziły na szkodę twego szacunku i nie doprowadziły do pogardy innych (por. Łk l8,9).
Głupi mówi często i chętnie o sobie i o swym sprawach. Jeśli zostaniesz napełniony duchem Bożym, nie potrafisz znieść w sobie żadnej próżności" [ * ].
"Nie sądź, że poczyniłeś postępy w życiu duchowym, jeśli nie uważasz siebie za gorszego od wszystkich. Bądź przekonany, że gdyby Bóg udzielił innym tych łask, jakie dał tobie, byliby bardziej świętymi niż ty; i gdyby cię opuścił, popełniałbyś więcej grzechów od innych. Aby dać solidny fundament pod twoją duchowość, pragnij być ostatnim ze wszystkich. Jeśli to od ciebie zależy, zajmuj ostatnie miejsce, «każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony» (Łk 14,11).
Jeśli pragniesz być pierwszym, stań się sługą wszystkich (por, Mt 20,27). Nie zajmuj pierwszych miejsc w tym życiu, aby cię nie postawiono na ostatnim w życiu, które nie ma końca. Twoim największym zaszczytem niech będzie to, że jesteś najbardziej pokornym ze wszystkich. Jeśli żądasz sukcesów, niech to będzie chęć przewyższenia wszystkich w umiłowaniu ukrycia się i uznania przez wszystkich za nicość. Bądź tak pokorny wobec niższych od ciebie, jak jesteś ułożony wobec twych przełożonych.
Nie sądź, że twoje postępowanie jest lepsze od postępowania innych. Jeśli będziesz wynosił siebie, będziesz gardził innymi; jeśli krytykujesz postępowanie innych, będziesz uważał swoje za wzór wszelkiego postępowania.
Jeśli otaczasz się ludźmi nieudolnymi i lubisz towarzystwo głupich, to czy nie dlatego, że twój instynkt władzy nie umie tolerować rywali? Nie usprawiedliwiaj samego siebie, porównując siebie z innymi, by nie zdarzyło się, że ty, sprawiedliwy we własnej ocenie, zostaniesz potępiony w osądzie Boga (por. Łk 18,14).
Nie wynoś się ponad nikogo, jeśli nawet teraz czujesz się lepszy, gdyż nie wiesz, na ile mogą cię przewyższyć, gdy i oni zaczną biec. Niezbadane są wyroki Boże. Jeśli nawet żyjesz cnotliwiej od wszystkich, przypisuj zasłudze innych dobro, które czynisz.
Podziwiaj czyny innych, a nie podkreślaj swoich; oskarżaj swoje winy, nie oczekując pochwał. Jeśli będziesz posiadał prawdziwą pokorę, bardziej będziesz się cieszył, gdy chwalą innych, niż ciebie.
Nie gardź nikim z powodu jakiejś jego wady; pomyśl, że ty masz gorsze; a jeśli posiadasz cnoty myśl, że inni mają je w większym stopniu. Traktuj ich publiczne wady jako twoje tajemnice, a ich ukryte cnoty jako twoje oczywiste" [ * ].
"Nic bądź zbyt surowy w sądzeniu innych. Pamiętaj, że także ty winien jesteś grzechu. Jeśli jesteś mocny, pomyśl o tym jak niegdyś byłeś słaby. By nic czynić się surowym sędzią, uważaj się za najbardziej godnego pożałowania ze wszystkich. Gdyby Bóg dał innym te łaski, jakie ty otrzymałeś, byliby lepsi od ciebie.
Jak możesz, pogrążony w tylu wadach, ośmielić się podnosić głowę, by sądzić innych? (por. Rz 2,1). Kim jesteś ty, że ośmielasz się sądzić twego brata?
Jeśli zauważasz u tych, z którymi często bywasz, czyny godne nagany, powściągnij się od krytyki, pamiętając o niektórych cnotach, jakie te osoby wykazują innym razem. Sam nie osądzaj innych. Staraj się stanąć po ich stronie.
Nie twoja to sprawa, że inni będą musieli zdać sprawę ze swego życia, to należy do Boga. Nie osądzaj nikogo, ani w dobrym, ani w złym; możesz jedynie oceniać działania dobre lub złe. Jeśli jakiś czyn wydaje ci się zły, nie powinieneś z tego powodu oceniać tego, kto go popełnił.
Upominaj przyjaciela dyskretnie, a chwal go publicznie.
Nie wyrabiaj sobie sądów o jakiejś osobie, zanim nic poznasz jej zachowania w środowisku, w którym żyje i pracuje. Gdybyś poznał wszystkie aspekty jej życia, byłbyś bardziej wstrzemięźliwy w ocenie. Twoja ocena powinna być złagodzona miłosierdziem.
Aby jakaś osoba mogła być obciążona jakimś błędem, koniecznym jest, by był to nałóg. Kto może być pewnym, że jakaś osoba, wczoraj grzeszna, będzie taką również jutro?
Nie bądź skory do osądzania źle również czynów cnotliwych. Nie postępuj jak zwierzęta, które zamieniają truciznę we własne pożywienie; staraj się natomiast oceniać pozytywnie każdy czyn, jak to czyni pszczoła, która zbiera miód z każdego kwiatu.
Nie sądź, jeśli nie chcesz być sądzony; przebacz, jeśli pragniesz, aby i tobie przebaczono (por. Łk 6,37).
Taką miarą, jaką będziesz oceniał innych, zostaniesz i ty osądzony pewnego dnia (por. Mt, 7,2; Rz 2,3; 14,10nn; Jk 2,13; 4,llnn; 5,9).
Miłość, nawet spotykając osoby pełne wad, odwraca od nich wzrok i udaje, że ich nie widzi. Miłość jest lekarstwem na wszelkie zło, a przede wszystkim na pochopne oceny. Nie patrz ludzkim okiem na tych, do których się zbliżasz; kochaj ich wszystkich w Chrystusie Jezusie" [ * ].
"Strzeż się krytyki twego brata wewnątrz twego serca, jak strzeżesz się ognia. Nie powinieneś należeć do tych, którzy uważają się za doskonałych. Jeśli z trudem przychodzi ci zrozumienie jakiegoś czynu osoby cnotliwej, nie dopuszczaj się łatwo krytyki. Nie pozwól opanować się przez antypatię, będącą w większej części wytworem fantazji.
Nie chciej krytykować nastawienia twego przełożonego; kto szemra przeciw autorytetowi, krytykuje Boga, od którego pochodzi wszelka władza (por. Lb 21,5).
Nie słuchaj tego, kto szemra, abyś nie stał się winnym jego grzechu. Jeśli ktoś referuje tobie grzechy twego brata, zachęć go, aby pomodlił się za niego. Strzeż się oszczerstwa, a będziesz żył w zgodzie ze wszystkimi. Oszczerca wyrządza krzywdę samemu sobie i będzie znienawidzony przez swe otoczenie. Język oszczercy zatruwa dobre czyny i ujawnia złe.
Jeśli nie potrafisz chwalić, ale będziesz zawsze skory do krytyki i nie będziesz z nikogo zadowolony, szybko dostrzeżesz, że nikt nie jest zadowolony z ciebie.
Broń się przed wszelkiego rodzaju szemraniem w przekonaniu, że nie masz prawa mówić o innych tego, czego nie chciałbyś usłyszeć o sobie.
Dlaczego interesują cię tak bardzo grzechy innych? Popatrz raczej na siebie; rozważ jak daleko ci do doskonałości (por. Mt 7,3-4), a będziesz bardziej wyrozumiały dla twego bliźniego.
Nawyk krytyki innych przychodzi łatwo, trudniej natomiast poprawić samych siebie.
Im mniej będziesz posiadał cnót, tym bardziej wydawać ci się będą lekkie twe grzechy, a ciężkie grzechy innych.
Jeśli natomiast troszczył się będziesz o własny postęp duchowy, tym mniej znajdziesz czasu i chęci do zwracania uwagi na grzechy innych.
Jeśli dla pożytku będziesz musiał ganić braki jakiejś osoby, mów o nich tylko z tym, który może temu zaradzić, broniąc się pilnie przed przesadą. Zbyt często traktuje się jako winę to, co jest jedynie nieroztropnością lub ma tylko pozory zła.
Jeśli nie możesz usprawiedliwić grzechu, ukaż go jedynie jako godny współczucia. Gdy słyszysz, że ktoś mówi źle o drugim, podaj w wątpliwość oskarżenie, a przynajmniej staraj się usprawiedliwić intencję; jeśli to jest niemożliwe, okaż współczucie i zmień temat rozmowy.
Masz obowiązek ukrycia braków twego brata, a nie wyjawiania ich. Bierz pod uwagę strony pozytywne każdej osoby i przechodź ponad tym, co negatywne.
Staraj się podkreślać raczej zalety niż braki twego brata. Stroń od siania niezgody, przytaczając to, co ktoś inny o nim powiedział (por. Prz 6,19). Nie mów podczas nieobecności kogoś, tego, czego nie powiedziałbyś w jego obecności.
Nic nie sprzeciwia się tak miłości, jak lekceważenie i pogarda. Szyderstwo, które w żartach wywołuje śmiech, jest najgorszą obrazą, jaką możesz uczynić słowami.
Nie możesz podobać się Bogu nie szanując innych, ani nie możesz Go kochać, jeśli źle o nich mówisz.
Myśl dobrze o wszystkich, aby nie mówić źle o nikim. Oddalaj, jako pokusę, myśl lekceważącą. Kochaj szczerze wszystkich, gdyż z dobrego serca nie mogą pochodzić złe sądy.
Jeśli nie możesz mówić o kimś dobrze, zamilknij. Mów dobrze o wszystkich, także o tych, którzy mówią źle o tobie, i módl się za tych, którzy cię oczerniają (por. Łk 6,28), abyś dostąpił błogosławieństwa" [ * ].
"Większość ludzi pojawia się na scenie lego życia, źle odgrywa swoją rolę i potem znika.
Gdyby święci w raju mogli się smucić, opłakiwaliby przez całą wieczność czas stracony lub źle wykorzystany! Gdyby mogli powrócić na ziemię dla zyskania zasług, opróżniłby się raj.
Dopóki masz czas staraj się gromadzić skarby dla nieba. Po śmierci nie będzie już czasu na zyskanie zasług.
W porównaniu z wiecznością twoje ziemskie życie jest krótkie jak jeden dzień. Czy Pan powoła cię o zachodzie do pracy w swojej winnicy? (por. Mt 20,1-16). A jeśli noc, która może nadejść w każdej chwili, zastanie cię jeszcze próżnującym na placu?
Nie odkładaj na ostatnią godzinę życia odpowiedzi na zaproszenie Boga do nawrócenia. Jest to zbyt wielkie ryzyko. Ostatnia godzina może nadejść niespodziewanie. Angażuj się raczej w każdym momencie swego życia, gdyż może to być jego ostatnia chwila.
Nastawiony na najbliższą chwilę, biegnij do mety ku nagrodzie wzniosłego Bożego powołania (por. Flp 3,14). Przeżywaj święcie obecny dzień, gdyż on mija i już nic powróci. Spraw sobie «trzosy, które nie niszczeją, skarb niewyczerpany w niebie, gdzie złodziej się nie dostaje, ani mól nie niszczy. Bo gdzie jest skarb twój, tam będzie i twoje serce» (Łk 12,33; Mt 6,20).
Rozeznaj czas, w którym cię nawiedza Pan, skorzystaj z Jego łaski, aby nie przeszedł obok ciebie i już nie wrócił. Postępuj naprzód, dopóki masz światło, aby ciemności cię nie zaskoczyły (por. J 8,12).
Uświęcaj obecną chwilę; każda mijająca chwila pomniejsza czas, jaki ci Pan przydzielił. Och, godzino! Wszystkie ranią, ostatnia zabija.
Życie jest zadaniem, z którego będziesz musiał zdać rachunek (por. Mt 25,14-30). Pomyśl jak mógłbyś uczynić twe życie pożytecznym i świętym. Co ci pomoże długie życie, jeśli nie starasz się być świętym? Iluż świętych, doszedłszy w krótkim czasie do doskonałości, przebiegło długą drogę! (por. Mdr 4,13).
Doskonałej umiejętności wymaga streszczenie wielkiego dzielą w dużym skrócie. Podobnie łaska lubi sprowadzić do krótkiego czasu doskonałość długiego życia. Miłość Boga czasem jest niecierpliwa, powołuje do siebie przed czasem swych przyjaciół i przenosi ich w lepsze życie.
Dlaczego tak się niepokoisz o przyszłość? To prawda, że ludzie decydujący o przyszłości zapatrzeni są w przyszłość; nie powinno ci to jednak przeszkadzać w uświęcaniu dnia obecnego. Przeżywaj intensywnie każdy dzień, jaki ci Bóg daje, nic troszcząc się o jutro (por. Mt 6,34). Świadomość, że dany ci czas jest ograniczony, niech cię pobudza do pełnego przeżywania chwili obecnej.
Wszystko przemija, wszystko się kończy, a twój dzień wnet zbliży się do kresu. Każdy przeżyty dzień jest krokiem naprzód ku wiecznej mecie.
Inni już przeszli przez życie i pozostawili miejsce dla ciebie; ty pozostawisz je dla innych. To, co się liczy, to to, byś uświęcił twoją krótką obecność na tym świecie.
Żyjesz Tylko raz; żyj więc jak święty. Jest to najlepszy sposób wykorzystania swego życia. Pamiętaj: utrapienie jest krótkie, ale nagroda wieczna (por. 2 Kor 4,I7)" [ * ].
"Nie szukaj pochwał u ludzi (por. Iz 42,8), powierz się w ręce Boga (por. J 8,54). Ze swej strony zatroszcz się jedynie o to, by Bóg był uwielbiony (por. 1Kor 1,31).
Chwała Boża jest jak kanał, który wznosi się ku niebu, poprzez który spływa na ciebie Boże błogosławieństwo.
Twoja ambicja niech nie będzie dla ciebie sukcesem, ale służbą Panu. Angażuj się w chwalenie Pana nie tylko swym głosem i językiem, ale swym życiem i działaniem.
Dostrzegaj we wszystkim, nawet w najmniejszych rzeczach, służbę dla większej chwały Bożej. Uwielbiają Boga nie twe wielkie, chwalone i oklaskiwane czyny, ale twoje ukryte i nieznane spalanie się w trudach i cierpieniach, gdy błagasz i modlisz się o zbawienie dusz.
Uczyń z twej duszy doskonałe uwielbienie dla Trójcy Przenajświętszej w łączności z duchem Chrystusa, ciągłą ofiarę, całopalenie dla chwały, by stać się wraz z Nim i jak On materią ofiary za zbawienie świata.
Nie mogąc ofiarować Bogu żadnego dobra, gdyż wszystkie je On posiada, pragnij jedynie Jego chwały (por. Ps 113,1). Największą chwałę, jaką możesz oddać Bogu, to poddać swoją wolę Jego woli. Wyszedłszy z ręki Boga otrzymałeś od Niego cel, którym nie może być nic innego, jak tylko sam Bóg; nie mógł On podporządkować swego aktu innemu celowi. Twoja istota nie domaga się twego istnienia. Bóg więc stworzył ciebie w sposób wolny na mocy wolnego postanowienia swej dobroci.
Istniejesz więc dla Boga i Jego chwały. On sam jest twoim najwyższym i ostatecznym celem. Nie masz innej racji istnienia poza chwałą Bożą. Żyjesz dla Niego, dla Niego umierasz, dla Niego będziesz żył na wieki. Zgodnie z zamiarem Boga przeznaczony zostałeś, abyś stał się koroną Jego chwały (por. Ef 1,11-12).
Twoja dusza i twoje ciało, twoje serce i twe zmysły, twoje dni i noce, twoje działanie i twój odpoczynek, twoje życie i twa śmierć, wszystko winno chwalić Boga. Wszystko to stanowi dla ciebie streszczenie twego życia, pełnię twego istnienia. W niebie, wraz z aniołami, wyśpiewywał będziesz chwałę Boga przez całą wieczność" [ * ].
"Duch Święty został obficie wylany na ciebie za pośrednictwem Jezusa przez odrodzenie z wody i przez włożenie rąk. Zrodzony dla świata w stanie ziemskim, poprzez święte źródło, które stało się płodne mocą Ducha Św., zrodziłeś się do stanu niebieskiego (por. Rz 6,4).
Bóg, aby przywrócić człowieka do pierwotnego stanu, przekazał mu dar Ducha; nie było bowiem możliwe, by człowiek w inny sposób mógł trwale odzyskać utracone dobra.
Dopełnieniem dzieła Jezusa jest dar Ducha Św. Gdy posiadasz Ducha Św., nic na świecie nie może cię doprowadzić do zguby, gdyż Bóg dał się tobie i ty żyjesz w Nim.
Przez wiarę Duch Św. oczyszcza ogniem twą duszę i przynosi twemu duchowi wolność synów Bożych. «Gdzie jest Duch Pański — tam wolność» (2 Kor 3,17). Posiadanie Ducha Św. stanowi dla ciebie zadatek przyszłego dziedzictwa. Jeśli Duch Św. mieszka w tobie, Bóg za Jego pośrednictwem przywróci życie twemu śmiertelnemu ciału. Jeśli siejesz w Duchu, z Ducha otrzymasz życie wieczne (por. Ga 6,8).
Duch Święty jest przede wszystkim Duchem prawdy. On doprowadza cię do całej prawdy (por. J 16,13). Daje ci zrozumieć, poza literą, wewnętrzny sens Pisma. Nie uczy cię ludzkiej mądrości, która jest głupstwem wobec Boga, ale mądrości Bożej, wprowadzając cię w głębokości Boga samego (por. 1 Kor 2,10nn). Nikt rzeczywiście nie może poznać spraw Bożych poza samym Duchem.
Szczęśliwy jesteś, jeśli poucza cię Duch! Jego wskazówki oświetlają umysł i przekształcają duszę bardziej niż tysiące mistrzów i książek.
Nie sądź, że potrafisz kochać Boga bez pomocy Ducha; tylko On wlewa do twego serca miłość Bożą. Nie myśl, że dojdziesz do doskonałości przy pomocy własnych sił. Odnowa twego ducha może dokonać się jedynie przy pomocy Jego światła i Jego mocy.
Jeśli ufasz swoim czynom, Bóg pozostawi cię samemu sobie, ale dla twej zguby. Duch Święty zstępuje na pokornych, a odsuwa się od pysznych. Daj się prowadzić Duchowi i nie pozwól zagasić Go swym działaniem.
Ponieważ ufał bardziej własnym dziełom niż wierze w Chrystusa, Izrael został odrzucony i Bóg zwrócił się do innego ludu, który nie był ludem. Szczęśliwy jesteś, jeśli zrozumiałeś swoją słabość, ponieważ działać będzie w tobie moc Ducha!
Dar Ducha otrzymują ci, którym Bóg Go udzieli, a nie ci, którzy uważają, że Go posiadają. Nie jesteś na pewno charyzmatykicm, jeśli za takiego się uważasz.
Przez tchnienie Bożego życia Duch Święty ogarnia twoją ziemską pielgrzymkę i wzbudza w twym sercu głębokie pragnienie świętości. Jako słodki Gość duszy mieszka we wnętrzu twej istoty, nic nie tracąc ze swej absolutnej transcendencji. Jest źródłem i siłą dynamiczną twej duchowej odnowy.
Żyj w Bogu i z Boga, według Ducha i myśl o sprawach Ducha. Żyjąc w zażyłej łączności z Bogiem w Duchu Świętym, zrozumiesz w nowy sposób także siebie samego. Pod wpływem Ducha odkryjesz boskie wymiary twego istnienia i życia.
Bądź wiemy dziełu Ducha Świętego w tobie i nie martw się, że braknie ci natchnień. On każdego dnia przydzieli ci twoją miarę manny.
Ojcze Święty, przez wstawiennictwo Twego Boskiego Syna, który powiedział: «Ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą» (Łk 11,13), nie proszą Cię o złoto czy srebro, ale — jak mnie nauczył Jezus modlić się, błagam o Ducha Świętego, aby mnie oświecił, prowadził, uświęcił i zapalił Twoją miłością" [ * ].
"Istotą Boga jest istnienie. Istnienie jest Jego naturą. W Nim istnienie i istota są tym samym. Wynika z tego, że Bóg istniał przed wiekami, zanim powstał świat (por. J 17,5.25) i że będzie istniał przez całą wieczność, bez początku i bez końca. Bóg jest tym, który jest (por. Wj 3,14; J 8,58). W swoim jednorodnym istnieniu zawiera wszystkie doskonałości w stopniu nieskończonym, bez granic czasu i przestrzeni.
W Nim nie ma nic przeszłego, co miałoby przestać istnieć; nie ma nic przyszłego, co nie istniałoby jeszcze; jest tylko teraźniejszość, jako to, co jest wieczne, istnieje zawsze.
Prawdziwe istnienie należy jedynie do tego, który istnieje niezmiennie. Stworzenie otrzymało istnienie od Boga; jest ono ograniczone w swej doskonałości, w czasie i przestrzeni.
Bóg nie rozwija się ku nieskończoności, ponieważ ją posiada; człowiek ciągle będzie do niej podążał, gdyż nie osiągnie jej nigdy. Bóg jest jedyną istotą rzeczywiście godną miłości, gdyż jest dobrem pierwszym i najdoskonalszym ze wszystkich dóbr. Pomijając nawet dobrodziejstwa, jakich ci Bóg udzielił, nie zapominaj, że On sam w sobie zasługuje nieskończenie na to, by był miłowany, czczony i by Mu służyć.
Kochaj bardziej Boga za to, że On jest niż ze względu na Jego dobrodziejstwa. Nie stawiaj sobie innych motywów miłowania Go, jak tylko Jego samego. Bóg jest miłością, ale przez większość ludzi miłość ta nie jest kochana. Kochaj Boga, gdyż On pierwszy cię umiłował (por. 1J 4,19).
Bóg umiłował cię, nie szukając żadnej własnej korzyści; kochaj Go ty bezinteresownie, gdybyś nawet nie miał zdobyć żadnej zasługi. Jeśli nawet nie możesz miłować Go na tyle, na ile zasługuje, kochaj Go jak potrafisz.
Prawdziwa miłość jest przyjaźnią, a nie miłością interesowną; taką miłością kochaj Boga dla Niego samego, z racji Jego nieskończenie słodkiej dobroci.
Poznanie dobra jest źródłem miłości, ale nie stawiaj jej miary. Jeśli sądzisz, że wystarczająco miłujesz Boga, twoja miłość jest bardzo niedoskonała, gdyż nigdy nie będziesz miłował Boga tak, jak na to zasługuje.
Jeśli będziesz miłował Boga, będziesz Mu służył nie dlatego, by otrzymać dobra, ale by Mu się podobać. Tylko ten, kto odkrył i żyje bezinteresowną miłością, wyszedł poza powłokę i dotarł do serca chrześcijańskiego posłannictwa. Zanika stworzenie, aby pozostawić miejsce Bogu. Szczęśliwy ten, kto rozmyślając o miłości Boga, przeniknięty został miłością! Miłość domaga się miłości. Rozpal się, mój drogi, miłością Boga. Oby Bóg okazał ci tą łaskę i wyrył w twym sercu swoją miłość!
Obyś mógł dojść do tego, że nie będziesz szukał niczego innego, jak tylko Boga! Jakże byłbyś szczęśliwy! Miałbyś wszędzie to, czego szukasz i szukałbyś wszędzie tego, co posiadasz.
Szczęśliwy jesteś, jeśli ożywia cię duch miłości, gdyż wraz z nim przyjdą ci wszystkie dobra (por. Mdr 7,11).
Pamiętaj, że miłość Boga nie może być owocem natury; tylko Duch Święty może wlać ją w twoje serce.
Spraw, o Panie, abym przeszedł przez świat nieznany; daj mi tylko Twoją miłość, a to mi wystarczy, niczego innego nie pragnę" [ * ].

__________________
[Zakładki: 1, 2, 3, 14, 49, 69, 70, 101, 131, 178 i 190 zawierają cytowane rozdziały o analogicznej numeracji zaczerpniętej z 4 | ]
☙❤❧


Kamień filozoficzny czyli od informacji do formacji


"Czy można kochać to, czego się nie zna? Czy można kochać żarliwie to, co zna się jedynie niedoskonale?
Czy nie dlatego tak mało kocha się Mądrość Przedwieczną i Wcieloną, umiłowanego Jezusa, że się jej nie zna lub zna się ją bardzo mało?
Prawie nikt nie zgłębia, jakby należało, z Apostołami pospołu tej niezwykłej wiedzy o Jezusie, która wszak jest najszlachetniejszą, najsłodszą, najbardziej użyteczną i najbardziej potrzebną spośród wszystkich nauk i wszelkiej wiedzy niebiańskiej i ziemskiej.
Po pierwsze, jest to najszlachetniejsza ze wszystkich nauk, ponieważ za przedmiot ma to, co najwznioślejsze, Mądrość Niestworzoną i Wcieloną, która zawiera w sobie całą pełnię Bóstwa i człowieczeństwa, wszystko, co jest wielkiego na Niebie i ziemi, wszelkie stworzenia widzialne i niewidzialne, duchowe i cielesne".

[...] "Nie ma nic słodszego nad poznanie Boskiej Mądrości. Szczęśliwi ci, którzy jej słuchają; jeszcze szczęśliwsi ci, którzy jej pragną i poszukują; ale najszczęśliwsi ci, co strzegą jej dróg: kosztują w swym sercu tej nieskończonej słodyczy, jaką jest radość i szczęście wiekuistego Ojca i chwała aniołów".

[...] "Owo poznanie Mądrości Przedwiecznej jest nie tylko najszlachetniejsze i najsłodsze, lecz także najbardziej użyteczne i najpotrzebniejsze, ponieważ życie wieczne polega na poznaniu Boga i Jego Syna, Jezusa Chrystusa".

[...] "Na cóż się przyda łucznikowi umiejętność strzelania na boki, jeżeli nie umie trafić prosto do celu? Na cóż zdadzą się nam wszelkie inne nauki konieczne do zbawienia, jeśli nie poznajemy nauki Jezusa Chrystusa, jedynie niezbędnej i będącej centrum, gdzie wszystkie powinny się spotkać?"

[...] "Za nic mam wszelką wiedzę, którą zajmowałem się dotąd, w porównaniu z poznaniem Chrystusa Jezusa, Pana mojego. Widzę teraz i doświadczam, że ta nauka jest tak wspaniała, tak wyborna, tak użyteczna i tak godna podziwu, że nie biorę pod uwagę żadnych innych, które dawniej tak mi się podobały; a teraz wydają mi się tak próżnymi i tak śmiesznymi, że zabawianie się nimi to strata czasu".
"Kto chce posiadać wiedzę o sprawach łaski i natury, która nie byłaby zwyczajna, sucha i powierzchowna, ale nadzwyczajna, święta i głęboka, musi starać się ze wszystkich sił zdobyć Mądrość, bez której człowiek, choćby mądry pośród ludzi, jest jedynie uważany za nic przed Bogiem: in nihilum computabitur".

św. Ludwik Maria Grignion de Montfort [ 5 ]

św. Ludwik Maria Grignion de Montfort
— Mądrości Przedwieczna, uformuj mnie. Ostatecznie.
— Tylko Ty możesz tego dokonać. Doskonale.
— Wszak masz na to 1001 sposobów; wszak Jesteś, który jesteś. Absolutnie, Trynitarnie i Transcendentnie.
— Jeśli tylko zechcesz, Ukrzyżowany Boże, możesz mnie uczynić przyjacielem swojego Krzyża, a więc swym uczniem.
— Możesz powierzyć mi tajemnicę Krzyża, która jest nieznana poganom, odrzucona przez Żydów oraz wzgardzona przez heretyków i tych wszystkich, którzy jeszcze nie poznali Miłości czyli Ciebie — Boga. Tę tajemnicę powinno się zgłębiać w Twojej szkole, Chrystusowej Szkole Miłości.
— Na próżno bowiem szukać po wszystkich uniwersytetach filozofa, który by jej nauczał; na próżno by sięgać po światło rozumu; tylko Ty, Jezu Chryste — Słowo Wcielone, swoją zwycięzką Łaską możesz mnie wszystkiego nauczyć, dając mi zakosztować tej tajemnicy zanim opadną Zasłony.
— Za nic mam wszelką wiedzę, którą zajmowałem się dotąd w oderwaniu od Ciebie, któryś JEST.
— Nie ma nic słodszego nad poznanie Boskiej Mądrości.
— Panie, mój Mistrzu Ukrzyżowany, nie boję się krzyża; wszak, dając krzyż, zawsze dajesz swą Matkę.
— Zatem pragnę stać się (jeśli taka jest Twoja Wola, Panie) biegłym w tej wyjątkowej wiedzy, pod tak wielkim Nauczycielem, aby posiąść wszelkie inne rodzaje wiedzy, gdyż ona wszystkie je w sobie zawiera w najwyższym stopniu. To jest nasza przyrodzona i nadprzyrodzona filozofia, nasza boska i tajemnicza teologia, i nasz kamień filozoficzny, który cierpliwością przemienia najpospolitsze metale w cenne kruszce, najdotkliwsze boleści w rozkosze, biedy w bogactwa, a najgłębsze upokorzenia w chwałę.
— Ten, który chce i umie najlepiej nieść swój krzyż, choćby nawet nie umiał czytać i pisać, najbardziej zasługuje na miano uczonego.
— Mądrości Przedwieczna, pragnę, aby moje życie było jednym, ciągłym dziękczynieniem Tobie za wszystkie Łaski, którymi mnie obdarzasz, zwłaszcza za te, których sobie nawet nie uświadamiam.

__________________
[mr: z inspiracji św. Ludwika i pod wpływem lektury 5 | 6 | ]
☙❤❧


Bibliografia

  1. "Specimens of the Table Talk of the Late Samuel Taylor Coleridge", zapis z 2 lipca 1830 (1835);
  2. E. Alexander, P. Tompkins: "Mapa nieba", Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2014;
  3. E. Metaxas: "Cuda. Czym są, dlaczego się zdarzają i jak mogą zmienić twoje życie", Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków 2015;
  4. F. Bersini: "Mądrość Ewangelii. Ku odnowie życia w Duchu Świętym", Wydawnictwo OO. Franciszkanów "Bratni Zew", Kraków 2010;
  5. św. Ludwik Maria Grignion de Montfort: "Pisma Wybrane: Miłość Mądrości Przedwiecznej", PROMIC, Warszawa 2017;
  6. św. Ludwik Maria Grignion de Montfort: "Pisma Wybrane: List okólny do Przyjaciół Krzyża", PROMIC, Warszawa 2017.
[mr]: 11 września 2018 rokuPrawa autorskie

• GŁÓWNAMAPA ☕☕ e-KONTAKT & MEANDRYSKARBIECOSOBLIWOŚCIZADUMASACRUMSBMWWWDOWNLOAD ☺☺☺
REFLEKSJEZAMYŚLENIAMODLITWASUPLEMENTMEDYTACJETRYPTYKDARYSTROFYAFORYZMYMYŚLIRADOŚĆINSPIRACJE
PROCES IHSKONTEMPLACJEADORACJA NSADORACJA KRZYŻAADORACJA GPNMPFASCYNUJĄCYJAKBY W ZWIERCIADLE
GUADALUPENAJUMARTA ROBINZEITUNNIEZNISZCZALNIWOLNI OSTATECZNIEZNAKI CZASU
WARTO PRZECZYTAĆ, POSŁUCHAĆ, OBEJRZEĆFILMOTEKA IFILMOTEKA IIWIDEOTEKAAROMAT PRAWDYFOTOKSIĄŻECZKA
TIMETE DEUMSZKOŁA PIĘKNEJ MODLITWYTAJEMNICA MSZY ŚWIĘTEJEUCHARYSTIA PRZEDSMAKIEM NIEBATAK NAM DOPOMÓŻ BÓGPOWOŁANIE
SYNKRETOLOGIZMY NIEPORADNIK INTELEKTUALNO-DUCHOWY NIEUSTANNIK MODLITEWNO-MIŁOSNY PROKLAMACJA LuxDei.plLITURGIA
ZATRUDNIĘ OD ZARAZKONTAKT e-MAILOWY

© 2007-20 Created & developed by J@cek Lewicki (under the inspiration of the Holy Spirit)

A.D. MMXX

U nas, tj. na LuxDei.pl RODO nie ma zastosowania, a pliki cookies wykorzystywane są jedynie w celu tworzenia statystyk związanych z liczbą
odwiedzin niniejszej witryny. Odwiedzając nas akceptujesz ten fakt. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat cookies.
© 2007-20 Created & developed by J@cek Lewicki (under the inspiration of the Holy Spirit)

A.D. MMXX